5.12.2019 - Mikuláš, čert a možná i andílekKaždoročně mateřskou školu přijde navštívit sv. Mikuláš s andílkem, aby obdaroval hodné a poctivé děti. Děti mu na oplátku zazpívají a poděkují. Jelikož ve školce máme i rošťáky a rošťačky, tak si Mikuláš vodí i neposlušného umouněného čerta, který na děti prská, hubuje a strašně smrdí! Čert vždy čte z listiny hříchů a vyhrožuje, že si někoho odnese... To jsem zvědav, koho si bude chtít odnést letos! Už se těším na ty naše hrdiny :) Fotky z Mikuláše naleznete v galerii.V kolik a kde: jedná se o dopolední akci v rámci MŠ


Tento den děti také milují, ale trochu se ho i obávají. Jedením důvodem jsou dárečky a samotný, vždy krásně upravený, Mikuláš a andílek. Ten druhý důvod je obava z čerta! Čert je hrozný, špinavý a smradlavý, ale i velice dochvilný. Vždy si přijde pro nepoctivé, neposlušné, zlé a lakomé děti. Někdy jim stačí domluva, ale někdy by se hodilo i něco jiného!

Tradice spojené s Mikulášovou osobou jsou velmi pestré a krajově i národnostně se liší.V Česku a na Slovensku je v dnešní době při tzv. mikulášské nadílce Mikuláš představován v biskupském oděvu s dlouhým bílým vousem a je doprovázen anděly a čerty. Tato skupinka obchází v noci z 5. na 6. prosince. Andělé s Mikulášem roznášejí dárky, čerti se starají o symbolické „trestání“ a „strašení“ zlobivých dětí. Né vždy však byl Mikuláš doprovázen andělem a čertem. Vše o svatém Mikuláši naleznete na Wikipedii.                          


První fotka je převzata z Wikipedie. Děkujeme.

Partneři:

Copyright © 2013, Akimova školička. Všechna práva vyhrazena. Redakční systém: Grafické a webové studio